Mi az a digitális állampolgár?

Digitális állampolgár

A 21. században egyre inkább belépünk egy olyan korszakba, ahol az életünk jelentős része online zajlik. Vásárolunk, ügyeket intézünk, tanulunk és szórakozunk az interneten keresztül. Ez az új valóság hozta létre a digitális állampolgárság fogalmát is. De mi is pontosan a digitális állampolgár, és hogyan válhatunk mi is azzá? Mi az, ami már elérhető, és mire számíthatunk a jövőben? A téma már csak azért is aktuális, hisz Magyarországon is elérhetővé váltak már olyan digitális szolgáltatások, amellyel mindennapi hivatalos ügyintézéseinket meg tudjuk könnyíteni, vagy épp a rendőri felszólításnak eleget téve, telefonunkkal azonosítani is tudjuk magunkat. De nézzük meg közelebbről!

Mi az a Digitális Állampolgár Program?

Magyarország kormánya 2022 decemberében fogadta el a Digitális Állampolgár Programot, melynek célja, hogy megkönnyítsék az állampolgárok életét. Olyan egységes és kiváló felhasználói élményt nyújtó digitális környezetet szeretnének teremteni, amely leegyszerűsíti az állampolgárok és a kormányzat különböző szervei közötti kommunikációt.
Szóval leegyszerűsítve a program lényege, hogy olyan egységes, digitális rendszert hozzanak létre, amely figyelembe veszi a felhasználói élményt, egyszerűbbé teszi a kommunikációt a kormányzati szervek és az állampolgárok között, azaz gördülékenyebbé és egyszerűbbé váljon az ügyintézés, amelyre a digitális világot használják fel. Még jobban leegyszerűsítve, megszüntessék a sorbanállást és a nyitvatartási időket.

A digitális állampolgárság első lépése (s jelenleg egyik legfontosabb eleme) az új személyi igazolványok bevezetése és felhasználók általi aktiválása volt. Ha ezt megtetted, akkor már a digitális állampolgársági regisztrációt is kényelmesen intézheted otthonról, a fotelből. Ha még nincs új személyi igazolványod, vagy annak regisztrációját / aktiválását nem csináltad meg, abban az esetben viszont a regisztrációhoz be kell sétálnod egy kormányablakhoz. De lényegében az egész pofon egyszerű, maga az alkalmazás is végig vezet ezeken a lépéseken. Ez eddig jól sikerült.

Miben segít a digitális állampolgárság már most?

Jelenleg még túl sok funkció nem érhető el magában az alkalmazásban, de olyan finomságok, mint az ügyfélkapus bejelentkezés már elérhető (jobban mondva, az ügyfélkapu bejelentkezés meg is szűnik az év végével, jövő év elejével és már csak az ügyfélkapu+, illetve a digitális állampolgáros DÁP bejelentkezés marad meg).

digitális állampolgár

De ezen felül olyan funkciók érhetőek még el, mint az összes személyes adatod, a TAJ szám, állandó és ideiglenes lakcím…
De ami már jövőbe mutató, s innentől kezdve válik izgalmassá, hogy alkalmas a személyazonosság igazolására rendőrségi ellenőrzés során, egy QR kód bemutatásával. Ez már most is működik, illetve a hivatalos oldalon található Roadmap szerint a jövőben igen hasznos funkciók érkeznek majd:

Digitális Állampolgárság Roadmap

Mindenki döntse el maga, mennyire segíti elő életét. Véleményem szerint ez egy nagy előrelépés lesz, főleg ha a jövőbeni funkciók is bevezetésre kerülnek: képesek leszünk mind arra, hogy az összes okmányunkat kiváltsuk a telefonunkkal, mind arra, hogy az ügyintézéseket (bankoknál, szolgáltatásoknál is) leegyszerűsítsük.

Nyilván fel lehet vetni annak a veszélyét, ha valakinek a telefonját ellopják és visszaélnek az adataival. Szerintem manapság az alapértelmezett biztonsági óvintézkedéseket betartva sokkal nehezebb a telefonon tárolt digitális azonosítókkal és bankkártyákkal visszaélni, mint bármelyik papír / műanyag alapú azonosító eszközzel, vagy fizetőeszközzel.

Az online világot érintő kiber támadásoktól félni majdhogynem felesleges, hisz ha használjuk a fenti funkciót, ha nem, ezek az adatok benne vannak a hivatalos adatbázisokban…

További érdekes cikkek

Monitor képarány, 32:9 Milyen monitort válasszak?

Milyen monitort válasszak? A képarányok harca…

Szerintem mindenki feltette már magának a kérdést, hogy „Milyen monitort válasszak?”. A számítógépes monitor kiválasztása során rengeteg szempontot kell figyelembe venni, az egyik legfontosabb azonban a képarány. A különböző monitor képarányok – mint a 16:9, 21:9 és 32:9 – mind más-más felhasználási célokra alkalmasak, és mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Ebben a blogbejegyzésben részletesen megvizsgáljuk ezeket a képarányokat, hogy segítsünk megtalálni a legmegfelelőbbet az igényeidhez. Mi az a képarány, és miért fontos? A

amerikai elnökválasztás

Az amerikai elnökválasztás technológiai háttere és biztonsága

Az amerikai elnökválasztás technológiai háttere: Hogyan működik és miért fontos? A technológia világát mindenhol látjuk magunk körül, de vajon belegondoltunk már abba, hogyan formálja az amerikai elnökválasztást? Az elnökválasztás nem csupán arról szól, hogy a választók leadják szavazatukat. Ennél jóval bonyolultabb folyamat zajlik a háttérben, amelyben különféle technológiák és rendszerek játszanak kulcsszerepet. Ebben a cikkben elmerülünk abban, hogyan működik a modern választási technológia, és miért válik egyre fontosabbá, hogy ezek a rendszerek biztonságosak és hatékonyak

NAS

Otthoni NAS megoldások: vásároljunk vagy építsünk sajátot?

Az otthoni adattárolási igények rohamos növekedésével sok felhasználó szembesül azzal a dilemmával, hogy készen vásárolt NAS (Network Attached Storage) megoldást válasszon, vagy saját maga építse meg a rendszert. Mindkét lehetőségnek megvannak az előnyei és hátrányai, azonban a döntésnél fontos szempont lehet a költséghatékonyság, a testreszabhatóság, valamint a hosszú távú használhatóság. Cikkünk célja, hogy részletesen bemutassa, melyik opció éri meg jobban a pénztárca és a használhatóság szempontjából. Milyen tényezőket érdemes mérlegelni? Melyik megoldás illeszkedik jobban az