Mi az a digitális állampolgár?

Digitális állampolgár

A 21. században egyre inkább belépünk egy olyan korszakba, ahol az életünk jelentős része online zajlik. Vásárolunk, ügyeket intézünk, tanulunk és szórakozunk az interneten keresztül. Ez az új valóság hozta létre a digitális állampolgárság fogalmát is. De mi is pontosan a digitális állampolgár, és hogyan válhatunk mi is azzá? Mi az, ami már elérhető, és mire számíthatunk a jövőben? A téma már csak azért is aktuális, hisz Magyarországon is elérhetővé váltak már olyan digitális szolgáltatások, amellyel mindennapi hivatalos ügyintézéseinket meg tudjuk könnyíteni, vagy épp a rendőri felszólításnak eleget téve, telefonunkkal azonosítani is tudjuk magunkat. De nézzük meg közelebbről!

Mi az a Digitális Állampolgár Program?

Magyarország kormánya 2022 decemberében fogadta el a Digitális Állampolgár Programot, melynek célja, hogy megkönnyítsék az állampolgárok életét. Olyan egységes és kiváló felhasználói élményt nyújtó digitális környezetet szeretnének teremteni, amely leegyszerűsíti az állampolgárok és a kormányzat különböző szervei közötti kommunikációt.
Szóval leegyszerűsítve a program lényege, hogy olyan egységes, digitális rendszert hozzanak létre, amely figyelembe veszi a felhasználói élményt, egyszerűbbé teszi a kommunikációt a kormányzati szervek és az állampolgárok között, azaz gördülékenyebbé és egyszerűbbé váljon az ügyintézés, amelyre a digitális világot használják fel. Még jobban leegyszerűsítve, megszüntessék a sorbanállást és a nyitvatartási időket.

A digitális állampolgárság első lépése (s jelenleg egyik legfontosabb eleme) az új személyi igazolványok bevezetése és felhasználók általi aktiválása volt. Ha ezt megtetted, akkor már a digitális állampolgársági regisztrációt is kényelmesen intézheted otthonról, a fotelből. Ha még nincs új személyi igazolványod, vagy annak regisztrációját / aktiválását nem csináltad meg, abban az esetben viszont a regisztrációhoz be kell sétálnod egy kormányablakhoz. De lényegében az egész pofon egyszerű, maga az alkalmazás is végig vezet ezeken a lépéseken. Ez eddig jól sikerült.

Miben segít a digitális állampolgárság már most?

Jelenleg még túl sok funkció nem érhető el magában az alkalmazásban, de olyan finomságok, mint az ügyfélkapus bejelentkezés már elérhető (jobban mondva, az ügyfélkapu bejelentkezés meg is szűnik az év végével, jövő év elejével és már csak az ügyfélkapu+, illetve a digitális állampolgáros DÁP bejelentkezés marad meg).

digitális állampolgár

De ezen felül olyan funkciók érhetőek még el, mint az összes személyes adatod, a TAJ szám, állandó és ideiglenes lakcím…
De ami már jövőbe mutató, s innentől kezdve válik izgalmassá, hogy alkalmas a személyazonosság igazolására rendőrségi ellenőrzés során, egy QR kód bemutatásával. Ez már most is működik, illetve a hivatalos oldalon található Roadmap szerint a jövőben igen hasznos funkciók érkeznek majd:

Digitális Állampolgárság Roadmap

Mindenki döntse el maga, mennyire segíti elő életét. Véleményem szerint ez egy nagy előrelépés lesz, főleg ha a jövőbeni funkciók is bevezetésre kerülnek: képesek leszünk mind arra, hogy az összes okmányunkat kiváltsuk a telefonunkkal, mind arra, hogy az ügyintézéseket (bankoknál, szolgáltatásoknál is) leegyszerűsítsük.

Nyilván fel lehet vetni annak a veszélyét, ha valakinek a telefonját ellopják és visszaélnek az adataival. Szerintem manapság az alapértelmezett biztonsági óvintézkedéseket betartva sokkal nehezebb a telefonon tárolt digitális azonosítókkal és bankkártyákkal visszaélni, mint bármelyik papír / műanyag alapú azonosító eszközzel, vagy fizetőeszközzel.

Az online világot érintő kiber támadásoktól félni majdhogynem felesleges, hisz ha használjuk a fenti funkciót, ha nem, ezek az adatok benne vannak a hivatalos adatbázisokban…

További érdekes cikkek

Okosan Élek tudásbázis

Ki a prompt engineer és mi a szerepe?

Ki a prompt engineer és mi a szerepe? Az utóbbi időben egyre több szó esik a mesterséges intelligenciáról, és ezen belül is különösen a prompt engineer fogalmáról. De ki is ez a titkos fegyver, aki a gépek és emberek közötti hidat építi? Egy igazi modern varázsló? Talán! Nézzük meg pontosan, mivel foglalkozik és miért olyan fontos a digitális világban. Mi az a prompt engineering? A prompt engineering, vagyis a promptok tervezése, azoknak a kérdéseknek és

Okosan Élek tudásbázis

Mi a NAS és mire való?

Mi a NAS és mire való? Amikor a digitális adatainkra gondolunk, a felhők és a helyi tárolók közötti választás egyre inkább növekvő kérdéssé válik. De mi van, ha azt mondom, hogy van egy arany középút? Igen, ez a NAS, vagyis a Network Attached Storage. Na de mit is takar ez a kifejezés? Az alábbiakban felfedezzük, hogy mi is pontosan a NAS, hogyan működik, és mire használhatjuk a mindennapokban. Mit jelent a NAS? A Network Attached

Okosan Élek tudásbázis

Mi a felhőtárhely? Mire használjuk, mik a kockázatai?

Mi a felhőtárhely? A felhőtárhely, vagy ahogy sokan hívják, a „cloud storage” olyan technológia, amely lehetővé teszi, hogy adatainkat interneten keresztül tároljuk és kezeljük. Képzelj el egy nagy, hatalmas épületet, amely tele van szerverekkel, és mindenki, aki hozzáfér az internethez, bármikor, bárhonnan elérheti az ott tárolt információkat. Szuper, ugye? Nem kell többé külső merevlemezekkel vagy USB-kulcsokkal bajlódnunk, csak annyit kell tennünk, hogy bejelentkezünk a felhőtárhely szolgáltatónkhoz. Mire használjuk a felhőtárhelyet? A felhőtárhelynek számos kiváló felhasználási